GENEL BAKIŞ

Azure Application Modernization

Sürekli gelişen ve evrim geçiren teknoloji sektöründe son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir tabir olan Application Modernization tabiri, mevcut uygulamalarımızı günümüz teknolojileri ile uyumlu hale getirerek yeni teknolojilerin gücünden yararlanmaktır. Eski uygulamaların sorunsuz çalışmasını sağlamakla birlikte, günümüzdeki ihtiyaçları karşılayabilmek de zaman alıcı ve yoğun kaynak tüketimi olabilir. Bu konu üzerinden uygulamalarınızı modernize ederek güncel teknolojilere uyumlu hale getirebilirsiniz. Bu uyumlu hale getirme ve adapte olma sürecinde karşımıza bir çok alternatif çıkmakla birlikte en popüler olan günümüz teknolojisi ise bulut teknolojileridir. Mayasoft olarak uygulama modernizasyonu konusunda Azure’un gücüyle nasıl bir yol haritası izlediğimizden ve bu alandaki yöntemlerden bahsedeceğiz.

Azure Uygulama Modernizasyonu

Azure bize sunduğu Platform As A Service (PaaS) kullanım kolaylığı ve güncel teknolojilerle uyumlu çalışması ile uygulamalarınızın güvenlik, kalite ve uyumluluğunu üst düzeye çıkarmak için en iyi yaklaşımdır. Azure bu teknoloji ile bizlere, sizi Infrastructure katmanından soyutlayarak tamamen yönetilen bir ortam sunmakta. Bizde infrastruce yönetimine harcadığımız zamandan ve iş gücünden tasarruf ederek tamamen uygulamalarımıza odaklanabiliyoruz.

Rehost;

Altyapıda bulunan uygulamayı Kaldır ve değiştir (Lift and Shift) yöntemi ile App Service üzerinde yapılacak olan minimum ayarları kullanarak buluta taşıyabilirsiniz. Uygulama kod tabanı aynı kalır.

Geliştiricilerin kod geliştirme konusunda verimliliğini arttırmak ve ölçeklenebilir hale getirmeye olanak tanır.

Refactor;

Uygulamaları gözden geçirmek için kullanılır. Bulut ortamında daha iyi uyum sağlarlar. Bu uygulamayı ve yazılan kodu değiştirmeyi içeren bir durumdur. Rehost’a göre daha fazla efor harcanması gerekiyor. Geliştiriciler, uyumlu olan dilleri, kapsayıcıları daha hızlı erişebilir ve kullanabilir hale gelirler. DevOps gibi araçlarla CI/CD süreçlerini hızlıca yapabilirler. Kolaylıkla uygulamaları aşağı veya yukarı doğru ölçeklendirme eylemlerini kullanarak uygulamanın en ideal olan altyapıda çalışmasını sağlayabilir.

Re-architect;

Bu seçenekte ise uygulamanızı, mikro hizmet (Micro Service) modeline göre yeniden yapılandırarak, kaplar (Containers) ve DevOps ile uygulamalarınızı başlatabilirsiniz. Bu yöntem ile iş sürekliliği, iş bölümü, düşük maliyet ve ölçeklenebilirlik sayesinde uygulamanızı yeniden keşfetmenize olanak tanır. Bulut tarafında PaaS kullanılmak istenirse eğer mikro hizmet (Micro Service), sunucusuz (Serverless), Kapsayıcılar (Containers) ve DevOps uygulamalarını içerir.

Rebuild;

Bulut özelinde en önemli avantajları elde etmek için uygulamanızı yeniden oluşturulması önerilir.

Yeniden yapılandırma (Rebuild) ile uygulama, bulut tabanlı bir uygulama olarak yeniden yazılır.

Replace;

Eski bir uygulama hala kullanışlı halde çalışır durumdaysa bulut tabanlı çözümlere dönüştürülebilir. Buna örnek olarak IIS üzerinde bulunan site’ler App Service ile değiştirmek olabilir. Güvenlik ve güncelleştirme aksiyonlarından kurtulmuş olursunuz.

HİZMETİN FAYDALARI

Azure Sanal Makine Çözümleri

Azure Sanal Makine, Microsoft’un sunduğu hizmetlerden anlayabileceğiniz gibi azure bir çok kapsamlı bir bulut sistemi sunmaktadır. Azure, Microsoft’un genel anlamda bulut uygulama ve altyapı platformudur. Microsoft Azure platformundan pek çok şekilde yararlanılabilir. Örneğin; Azure ile verilerinizi Microsoft veri merkezleri üzerinden çalıştırabilir ve saklayan bir uygulama hazırlanabilir. Yada kurum içerisinde kullanan uygulamalar için sadece veri depolamak amacıyla da kullanabilir. 

Ayrıca Microsoft Azure internet üzerinde çalışan ve verilerinizi de Microsoft Data Center üzerinde tutabilen internet uygulamaları geliştirebilmenize olanak sağlar. Geliştirilen bu uygulamanın verileri kendi kurumunuz içerisinde tutabilir veya bulut üzerinde de çalışması sağlanabilir. Aynı zamanda kurum içerisinde geliştirilen bir uygulamanın bulut üzerinde host edilebilmesi de sağlanabilir. Bu işlem platform üzerinde oluşturulan Sanal Makineler sayesinde yapabilir. 

Windows Server, Linux, SQL Server, Ubuntu Server, Redhat ve daha fazlasını destekleyen Azure Sanal Makineler, size birçok farklı BT çözümü için sanallaştırma esnekliği sunmaktadır. Sanal makinelerin birçoğu, ücretsiz yük dengeleme ve otomatik ölçeklendirme hizmetleri sunar. Microsoft, tüm bulut hizmetlerinde olduğu gibi sizlere kullandığınız kadar ödeme kolaylığı sağlamaktadır. 

Not: Sanal makineler dakika başına faturalandırılır.

 

Local ortamınızı bulut platformuna taşımaya karar verdiğiniz zamanda yıllık maliyetinizi aşağıdaki linkten faydalanarak hesaplayabilirsiniz. Aynı zamanda yıllık harcamalarınızı karşılaştırarak bulut hizmetinin ne kadar faydalı olduğunuz görebilirsiniz. 

Azure sanal makinelerin bizlere sunduğu avantajlar 

-Birçok işletim sistemi seçeneğine sahip olması 

-Sanal makinelerinizi İhtiyaç duyduğunuz kadar boyutlandırmanız 

-Yalnızca kullandığınız kadar ödeme özelliğinin sunulması 

-Güvenlik ve uyumluluğu bir kat daha arttırılması 

Microsoft Azure aylık %99,9 oranında bir SLA sunar. Azure ‘un bu hizmetlerinden her zaman yararlanılabilir. Oluşturulan sanal makineler üzerinde çalışan uygulamanızı kapatmaksızın bir üst sürüme yükseltmenizi sağlayacak bir dağıtım modelini desteklemektedir. 

 

 

 

Microsoft Azure

 

Azure nedir? Kısacası, Microsoft'un bulut platformudur: Daha hızlı ilerlemenize, daha fazla şey yapmanıza ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olan, tümleşik hizmetler (bilgi işlem, depolama, veri, ağ ve uygulama gibi) içeren büyüyen bir koleksiyondur. Ancak bu sadece buzdağının görünen kısmı.
 

Daha fazlası için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Microsoft Intune

 

Microsoft Intune, kurumların; çalışanlarına, şirket bilgilerini güvende tutarak kurumsal uygulamalara, verilere ve kaynaklara hemen her yerden ve hemen her cihazdan erişme imkanı sunmasına yardımcı olur.

 

  • Windows, Windows Phone, iOS ve Android gibi popüler platformlar üzerinden mobil cihaz ve uygulama yönetimi olanağı sağlayın
  • Intune ile yönetilen mobil Office uygulamaları ile verimliliği en yüksek düzeye çıkarın
  • Intune uygulama sarmalayıcısı ile mobil uygulama yönetimini işkolu uygulamalarına yayın
  • Kayıt ve uyumluluk ilkelerine uygun şekilde, cihazlar üzerinden kurumsal kaynaklara erişim sağlayın
  • Bulutta Intune ya da şirket içinde System Center 2012 Configuration entegrasyonu sayesinde tek bir yönetim konsolunu kullanarak yönetimi basitleştirin

 

Office 365

 

Microsoft Office 365, şirketler için e-posta, ortak döküman yönetimi, tanıtıcı web sitesi, anlık mesajlaşma, web konferansı ve Office Web uygulamaları (Word, Excel, Powerpoint) çözümleri içeren çevrimiçi işyönetimi hizmetleridir.


Microsoft Office 365 çözümleri ile sunucu, donanım ve yazılım maliyetleri olmadan, şirketinizdeki kullanıcı sayısı kadar ödeme yaparak Microsoft Exchange, Microsoft Skpe for Business, Share Point ve Office Web Apps hizmetlerini alabilirsiniz. Microsoft Office 365 çözümleri masaüstünden web’e kadar her yerde çalışabilmeniz için gerekli araçları sağlar.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Aşağıda yer alan iletişim formundan, hizmetimizle ilgili detaylı bilgi talebinde bulunabilirsiniz.